Bingöl Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kar üstünde atlar yarışa böyle hazırlanıyor

BİNGÖL’DE BİR KÖYDE HER YIL YAZ MEVSİMİNDE DÜZENLENEN YEREL YARIŞLAR İÇİN ATLARIN KONDİSYONU DÜŞMEMESİ İÇİN KIŞIN DA KAR ÜSTÜNDE EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİLİYOR. KAR ÜSTÜNDE KOŞTURAN ATLARIN İZLENMESİ DE KEYİF VEREN GÖRÜNTÜLER OLUŞTURUYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kar üstünde atlar yarışa böyle hazırlanıyor
199 views
05 Şubat 2021 - 10:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bingöl’de bir köyde her yıl yaz mevsiminde düzenlenen yerel yarışlar için atların kondisyonu düşmemesi için kışın da kar üstünde eğitimlerine devam ediliyor. Kar üstünde koşturan atların izlenmesi de keyif veren görüntüler oluşturuyor.

Karlıova ilçesine bağlı Toklular köyünde her yıl Temmuz ayı içerisinde yerel at yarışları düzenleniyor. 20 yıldır süren yarışlar için ise atlara gençler tarafından, kışın kar üstende belirli aralıklarla antrenman yaptırılıyor. Yılın yaklaşık 6 ayını kar altında geçiren bölgede yarışlar için kaymakamlık ve belediye destek vererek yardımcı oluyor. Uzun yıllardır süren yarışlara ilgi ve katılım her sene artarken, hemen hemen her evde an az bir at bulunuyor. Köyde gençler, atları yarışlara hazırlanmak için adeta engel tanımıyor. Bakımları düzenli olarak yapılan atların kondisyondan düşmemesi için yarışa hazırlıklar kar üstünde de sürdürülüyor. Atların, yer yer bir metreye ulaşan karlı zeminde koşması da izlemesi keyif veren görüntüler oluşturuyor.

Atların yaz aylarında düzenlenen yarışlara hazırlandığını belirten köy muhtarı Mehmet Ali Batur, “Atlar yazın yarışa giriyor, bizim köyde yarış var. Kışın besliyorlar, bakıyorlar” dedi.

Bazı atlarında hayvancılıkla uğraşan aileler tarafından kullanıldığı aktaran muhtar Batur, köyün geçimini de hayvancılıkla kazandığını dile getirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.